- N Series Standard Duty Electric Valve
- 3-Way, 2 Pos
- Normally Closed
- 3/8" Body
- 3/8 NPT Inlet
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Operating Pressure Range | 30 psi to 140 psi |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Body Size | 3/8 in |
| Solenoid | Single |
| Port Type | NPT |
| Valve Body Style | Body Ported |
| Series | N Series |
| Voltage Rating | 110 VAC, 50 Hz, 120 VAC, 60 Hz |
| Pilot Source | Internal Pilot Supply - L-Pilot Operator, 140 PSI |
| Spool Description | Normally Closed |
| Wiring Options | None |
| Port Size | 3/8 |
| Lights | No |
| Operation | Electric |
| Temperature Range [Max] | 125 °F |
| Cv Flow | 4.2 |
| Cv CYL to EXH | 4.2 |
| Stations | N/A |
| Valve Type | 3-Way, 2 Position |
| Outlet Port | 1/2 in NPT |
| Overrides | Locking Manual Override |
| Return Type | Spring |
| Actuator Type | Solenoid |
| Valve Duty | Standard Duty |
| Coil Style | Junction Box |
| Cv IN to CYL | 3.6 |
| Installed Options | None |
| Weight | 5.0 LB |

