- N Series Standard Duty Electric Valve
- 3-Way, 2 Pos
- Normally Closed
- 3/8" Body
- 3/8 NPT Inlet
description
- Parker N series are high flow, poppet-style valves. Because of their high flow, three-way. configurations are ideal to control single-acting cylinders, brakes, and clutches where rapid response is mandatory. These valves are time tested and proven in rugged applications. Valve bodies are cast aluminum and electrical connections are epoxy resin encapsulated to keep moisture out. N series valves are factory prelubricated to run with nonlubricated air, but lubricated air is recommended to maximize seal life. Expect many millions of cycles from this valve.
applications
- For two-way operation, plug exhaust port in three-way valve
features
- High flow, fast response
- Operating pressure range from 30 to 250 psi
- Temperature range from 0 °F to 125 °F
caution
- Do not connect regulator to bottled gas
| Operator | Junction Box LMO w/Light |
| Stations | N/A |
| Outlet Port | 1/2 in NPT |
| Overrides | Locking Manual Override |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Pilot Source | Internal Pilot Supply - L-Pilot Operator, 140 PSI |
| Valve Duty | Standard Duty |
| Coil Style | Junction Box w/ Light |
| Actuator Type | Solenoid |
| Series | N Series |
| Port Type | NPT |
| Valve Type | 3-Way, 2 Position |
| Lights | Yes |
| Body Size | 3/8 in |
| Port Size | 3/8 |
| Valve Body Style | Body Ported |
| Voltage Rating | 24 VDC |
| Spool Description | Normally Closed |
| Installed Options | None |
| Length | 3.060 in |
| Height | 7.920 in |
| Cv Flow | 4.2 |
| Operating Pressure Range | 30 psi to 140 psi |
| Solenoid | Single |
| Cv IN to CYL | 3.6 |
| Wiring Options | None |
| Temperature Range [Max] | 125 °F |
| Cv CYL to EXH | 4.2 |
| Operation | Electric |
| Return Type | Spring |
| Weight | 4.3 LB |

