- N Series Standard Duty Electric Valve
- 3-Way, 2 Pos
- Normally Closed
- 3/8" Body
- 1/2 NPT Inlet
description
- Parker N series are high flow, poppet-style valves. Because of their high flow, three-way. configurations are ideal to control single-acting cylinders, brakes, and clutches where rapid response is mandatory. These valves are time tested and proven in rugged applications. Valve bodies are cast aluminum and electrical connections are epoxy resin encapsulated to keep moisture out. N series valves are factory prelubricated to run with nonlubricated air, but lubricated air is recommended to maximize seal life. Expect many millions of cycles from this valve.
features
- High flow, fast response
- For two-way operation, plug exhaust port in three-way valve
- Do not restrict the inlet flow
| Cv IN to CYL | 3.8 |
| Valve Type | 3-Way, 2 Position |
| Height | 7.920 in |
| Valve Body Style | Body Ported |
| Coil Style | Junction Box w/ Light |
| Cv Flow | 4.3 |
| Installed Options | None |
| Length | 3.060 in |
| Wiring Options | None |
| Port Type | NPT |
| Operation | Electric |
| Body Size | 3/8 in |
| Cv CYL to EXH | 4.3 |
| Stations | N/A |
| Outlet Port | 1/2 in NPT |
| Port Size | 1/2 |
| Temperature Range [Max] | 125 °F |
| Operator | Junction Box LMO w/Light |
| Valve Duty | Standard Duty |
| Spool Description | Normally Closed |
| Lights | Yes |
| Pilot Source | Internal Pilot Supply - L-Pilot Operator, 140 PSI |
| Overrides | Locking Manual Override |
| Voltage Rating | 110 VAC, 50 Hz, 120 VAC, 60 Hz |
| Operating Pressure Range | 30 psi to 140 psi |
| Solenoid | Single |
| Series | N Series |
| Return Type | Spring |
| Actuator Type | Solenoid |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Weight | 4.5 LB |

