- N Series Standard Duty Electric Valve
- 3-Way, 2 Pos
- Normally Closed
- 3/4" Body
- 3/4 NPT Inlet
description
- Parker N series are high flow, poppet-style valves. Because of their high flow, three-way. configurations are ideal to control single-acting cylinders, brakes, and clutches where rapid response is mandatory. These valves are time tested and proven in rugged applications. Valve bodies are cast aluminum and electrical connections are epoxy resin encapsulated to keep moisture out. N series valves are factory prelubricated to run with nonlubricated air, but lubricated air is recommended to maximize seal life. Expect many millions of cycles from this valve.
features
- High flow, fast response
- For two-way operation, plug exhaust port in three-way valve
- Do not restrict the inlet flow
| Valve Duty | Standard Duty |
| Valve Type | 3-Way, 2 Position |
| Overrides | Locking Manual Override |
| Height | 8.580 in |
| Cv CYL to EXH | 10.8 |
| Body Size | 3/4 in |
| Return Type | Spring |
| Solenoid | Single |
| Voltage Rating | 110 VAC, 50 Hz, 120 VAC, 60 Hz |
| Installed Options | None |
| Port Type | NPT |
| Operating Pressure Range | 30 psi to 140 psi |
| Pilot Source | Internal Pilot Supply - L-Pilot Operator, 140 PSI |
| Actuator Type | Solenoid |
| Wiring Options | None |
| Operation | Electric |
| Lights | Yes |
| Cv Flow | 10.8 |
| Length | 4.070 in |
| Cv IN to CYL | 9.3 |
| Port Size | 3/4 |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Valve Body Style | Body Ported |
| Operator | Junction Box LMO w/Light |
| Spool Description | Normally Closed |
| Temperature Range [Max] | 125 °F |
| Stations | N/A |
| Coil Style | Junction Box w/ Light |
| Series | N Series |
| Outlet Port | 1 in NPT |
| Weight | 6.0 LB |

