- N Series Standard Duty Electric Valve
- 3-Way, 2 Pos
- Normally Closed
- 3/4" Body
- 1 NPT Inlet
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Cv Flow | 11 |
| Pilot Source | External Pilot Supply - L-Pilot, 140 PSI |
| Solenoid | Single |
| Operating Pressure Range | Vacuum to 140 psi |
| Operation | Electric |
| Temperature Range [Max] | 125 °F |
| Valve Duty | Standard Duty |
| Voltage Rating | 110 VAC, 50 Hz, 120 VAC, 60 Hz |
| Coil Style | Junction Box w/ Light |
| Port Type | NPT |
| Valve Body Style | Body Ported |
| Valve Type | 3-Way, 2 Position |
| Port Size | 1 |
| Spool Description | Normally Closed |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Actuator Type | Solenoid |
| Outlet Port | 1 in NPT |
| Stations | N/A |
| Wiring Options | None |
| Return Type | Spring |
| Lights | Yes |
| Installed Options | None |
| Series | N Series |
| Body Size | 3/4 in |
| Overrides | Non-Locking Manual Override |
| Weight | 6.0 LB |

