- N Series Standard Duty Electric Valve
- 3-Way, 2 Pos
- Normally Closed
- 1 1/4" Body
- 1 NPT Inlet
description
- Parker N series are high flow, poppet-style valves. Because of their high flow, three-way. configurations are ideal to control single-acting cylinders, brakes, and clutches where rapid response is mandatory. These valves are time tested and proven in rugged applications. Valve bodies are cast aluminum and electrical connections are epoxy resin encapsulated to keep moisture out. N series valves are factory prelubricated to run with nonlubricated air, but lubricated air is recommended to maximize seal life. Expect many millions of cycles from this valve.
applications
- For two-way operation, plug exhaust port in three-way valve
features
- High flow, fast response
- Operating pressure range from 30 to 250 psi
- Temperature range from 0 °F to 125 °F
caution
- Do not restrict the inlet flow
| Temperature Range [Max] | 125 °F |
| Port Type | NPT |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Valve Duty | Standard Duty |
| Wiring Options | None |
| Stations | N/A |
| Pilot Source | Internal Pilot Supply - L-Pilot Operator, 140 PSI |
| Valve Type | 3-Way, 2 Position |
| Installed Options | None |
| Cv CYL to EXH | 23.5 |
| Valve Body Style | Body Ported |
| Return Type | Spring |
| Operator | Junction Box LMO w/Light |
| Height | 11.140 in |
| Actuator Type | Solenoid |
| Overrides | Locking Manual Override |
| Voltage Rating | 24 VDC |
| Outlet Port | 1 1/4 in NPT |
| Series | N Series |
| Port Size | 1 |
| Length | 5 1/4 in |
| Spool Description | Normally Closed |
| Cv Flow | 23.5 |
| Operation | Electric |
| Solenoid | Single |
| Lights | Yes |
| Body Size | 1 1/4 in |
| Coil Style | Junction Box w/ Light |
| Operating Pressure Range | 30 psi to 140 psi |
| Cv IN to CYL | 19.5 |
| Weight | 12.0 LB |

