- N Series Standard Duty Electric Valve
- 3-Way, 2 Pos
- Normally Closed
- 1 1/4" Body
- 1 NPT Inlet
description
- Parker N series are high flow, poppet-style valves. Because of their high flow, three-way. configurations are ideal to control single-acting cylinders, brakes, and clutches where rapid response is mandatory. These valves are time tested and proven in rugged applications. Valve bodies are cast aluminum and electrical connections are epoxy resin encapsulated to keep moisture out. N series valves are factory prelubricated to run with nonlubricated air, but lubricated air is recommended to maximize seal life. Expect many millions of cycles from this valve.
applications
- For two-way operation, plug exhaust port in three-way valve
features
- High flow, fast response
- Operating pressure range from 30 to 250 psi
- Temperature range from 0 °F to 125 °F
caution
- Do not restrict the inlet flow
| Cv IN to CYL | 19.5 |
| Actuator Type | Solenoid |
| Overrides | Locking Manual Override |
| Valve Body Style | Body Ported |
| Voltage Rating | 110 VAC, 50 Hz, 120 VAC, 60 Hz |
| Pilot Source | Internal Pilot Supply - P-Pilot, 125 PSI |
| Port Size | 1 |
| Installed Options | None |
| Port Type | NPT |
| Cv Flow | 23.5 |
| Valve Duty | Standard Duty |
| Return Type | Spring |
| Series | N Series |
| Solenoid | Single |
| Spool Description | Normally Closed |
| Lights | Yes |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Operation | Electric |
| Cv CYL to EXH | 23.5 |
| Temperature Range [Max] | 125 °F |
| Wiring Options | None |
| Stations | N/A |
| Outlet Port | 1 1/4 in NPT |
| Length | 5 1/4 in |
| Height | 11.140 in |
| Coil Style | Junction Box w/ Light |
| Body Size | 1 1/4 in |
| Operating Pressure Range | 30 psi to 125 psi |
| Operator | Junction Box LMO w/Light |
| Valve Type | 3-Way, 2 Position |
| Weight | 12.666 LB |

