- N Series Standard Duty Electric Valve
- 3-Way, 2 Pos
- Normally Closed
- 1 1/4" Body
- 1 1/4 NPT Inlet
caution
- Suitable for use in normal industrial environments, but should not be located in areas where they could be subjected to direct sunlight, an impact blow or temperatures outside of the rated range
- Some chemicals can cause damage
- Polycarbonate bowls should not be exposed to chlorinated hydro-carbons, ketones, esters and certain alcohols
- Cannot be used in air systems where compressors are lubricated with fire-resistant fluids, such as phosphate ester and di-ester types
| Return Type | Spring |
| Valve Duty | Standard Duty |
| Stations | N/A |
| Series | N Series |
| Spool Description | Normally Closed |
| Valve Body Style | Body Ported |
| Temperature Range [Max] | 125 °F |
| Operation | Electric |
| Overrides | Locking Manual Override |
| Installed Options | None |
| Actuator Type | Solenoid |
| Cv CYL to EXH | 26.9 |
| Solenoid | Single |
| Body Size | 1 1/4 in |
| Cv IN to CYL | 23.3 |
| Cv Flow | 26.9 |
| Pilot Source | External Pilot Supply - P-Pilot, 125 PSI |
| Outlet Port | 1 1/2 in NPT |
| Port Type | NPT |
| Port Size | 1 1/4 |
| Lights | Yes |
| Operating Pressure Range | Vacuum to 125 psi |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Valve Type | 3-Way, 2 Position |
| Coil Style | Junction Box w/ Light |
| Voltage Rating | 120 VAC, 60 Hz, 115 VAC, 60 Hz |
| Wiring Options | None |
| Weight | 12.0 LB |

