- N Series Standard Duty Pneumatic Valve
- 3-Way, 2 Pos
- Normally Open
- 3/8" Body
- 1/2 NPT Inlet
description
- Parker N series are high-flow, poppet-style valves. Because of their high-flow, three-way configurations are ideal to control single-acting cylinders, brakes, and clutches where rapid response is mandatory. These valves are time tested and proven in rugged applications. Valve bodies are cast aluminum and electrical connections are epoxy resin encapsulated to keep moisture out. N series valves are factory prelubricated to run with nonlubricated air, but lubricated air is recommended to maximize seal life. Expect many million cycles from this valve.
features
- High flow, fast response
- Operating pressure range from 30 to 250 psi
- Temperature range from 0 °F to 125 °F
caution
- Valves should be mounted vertical and upright
| Operation | Pneumatic |
| Valve Body Style | Body Ported |
| Pilot Source | N/A |
| Actuator Type | Pilot |
| Operating Pressure Range | 30 psi to 250 psi |
| Cv CYL to EXH | 4.5 |
| Wiring Options | None |
| Installed Options | None |
| Coil Style | No Coil |
| Outlet Port | 1/2 in NPT |
| Series | N Series |
| Valve Duty | Standard Duty |
| Port Size | 1/2 |
| Stations | N/A |
| Overrides | No Overrides |
| Body Size | 3/8 in |
| Voltage Rating | No Coil |
| Cv IN to CYL | 3.9 |
| Valve Type | 3-Way, 2 Position |
| Return Type | External Pressure |
| Port Type | NPT |
| Spool Description | Normally Open |
| Temperature Range [Max] | 200 °F |
| Lights | No |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Cv Flow | 4.5 |
| Solenoid | N/A |
| Weight | 2.0 LB |

