- N Series Standard Duty Electric Valve
- 3-Way, 2 Pos
- Normally Open
- 3/8" Body
- 3/8 NPT Inlet
description
- Parker N series are high flow, poppet-style valves. Because of their high flow, three-way. configurations are ideal to control single-acting cylinders, brakes, and clutches where rapid response is mandatory. These valves are time tested and proven in rugged applications. Valve bodies are cast aluminum and electrical connections are epoxy resin encapsulated to keep moisture out. N series valves are factory prelubricated to run with nonlubricated air, but lubricated air is recommended to maximize seal life. Expect many millions of cycles from this valve.
applications
- For two-way operation, plug exhaust port in three-way valve
features
- High flow, fast response
caution
- Do not restrict the inlet flow
| Valve Body Style | Body Ported |
| Height | 7.920 in |
| Temperature Range [Max] | 125 °F |
| Port Size | 3/8 |
| Overrides | Locking Manual Override |
| Operating Pressure Range | 30 psi to 140 psi |
| Cv IN to CYL | 3.6 |
| Body Size | 3/8 in |
| Port Type | NPT |
| Series | N Series |
| Stations | N/A |
| Installed Options | None |
| Operation | Electric |
| Spool Description | Normally Open |
| Valve Type | 3-Way, 2 Position |
| Solenoid | Single |
| Valve Duty | Standard Duty |
| Voltage Rating | 24 VDC |
| Cv Flow | 4.1 |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Outlet Port | 1/2 in NPT |
| Pilot Source | Internal Pilot Supply - L-Pilot Operator, 140 PSI |
| Coil Style | Junction Box w/ Light |
| Length | 3.060 in |
| Return Type | Spring |
| Operator | Junction Box LMO w/Light |
| Cv CYL to EXH | 4.1 |
| Lights | Yes |
| Wiring Options | None |
| Actuator Type | Solenoid |
| Weight | 5.0 LB |

