- N Series Standard Duty Electric Valve
- 3-Way, 2 Pos
- Normally Open
- 3/4" Body
- 3/4 NPT Inlet
description
- Parker N series are high flow, poppet-style valves. Because of their high flow, three-way. configurations are ideal to control single-acting cylinders, brakes, and clutches where rapid response is mandatory. These valves are time tested and proven in rugged applications. Valve bodies are cast aluminum and electrical connections are epoxy resin encapsulated to keep moisture out. N series valves are factory prelubricated to run with nonlubricated air, but lubricated air is recommended to maximize seal life. Expect many millions of cycles from this valve.
applications
- For two-way operation, plug exhaust port in three-way valve
features
- High flow, fast response
- Operating pressure range from 30 to 250 psi
- Temperature range from 0 °F to 125 °F
caution
- Do not restrict the inlet flow
| Operator | Junction Box LMO w/Light |
| Spool Description | Normally Open |
| Series | N Series |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Overrides | Locking Manual Override |
| Actuator Type | Solenoid |
| Cv Flow | 11.4 |
| Lights | Yes |
| Body Size | 3/4 in |
| Valve Duty | Standard Duty |
| Coil Style | Junction Box w/ Light |
| Length | 4.070 in |
| Voltage Rating | 24 VDC |
| Operating Pressure Range | 30 psi to 140 psi |
| Operation | Electric |
| Return Type | Spring |
| Port Type | NPT |
| Stations | N/A |
| Cv CYL to EXH | 11.4 |
| Valve Type | 3-Way, 2 Position |
| Temperature Range [Max] | 125 °F |
| Solenoid | Single |
| Outlet Port | 1 in NPT |
| Cv IN to CYL | 9.6 |
| Wiring Options | None |
| Valve Body Style | Body Ported |
| Installed Options | None |
| Pilot Source | Internal Pilot Supply - L-Pilot Operator, 140 PSI |
| Height | 8.580 in |
| Port Size | 3/4 |
| Weight | 7.0 LB |

