- N Series Standard Duty Electric Valve
- 3-Way, 2 Pos
- Normally Open
- 3/4" Body
- 1 NPT Inlet
description
- Parker N series are high flow, poppet-style valves. Because of their high flow, three-way. configurations are ideal to control single-acting cylinders, brakes, and clutches where rapid response is mandatory. These valves are time tested and proven in rugged applications. Valve bodies are cast aluminum and electrical connections are epoxy resin encapsulated to keep moisture out. N series valves are factory prelubricated to run with nonlubricated air, but lubricated air is recommended to maximize seal life. Expect many millions of cycles from this valve.
applications
- For two-way operation, plug exhaust port in three-way valve
features
- High flow, fast response
- Operating pressure range from 30 to 250 psi
- Temperature range from 0 °F to 125 °F
caution
- Any sliding spool valve, if held for long periods of time, may stick and not spring return due to fluid residue formation and therefore should be cycled periodically to prevent this from happening
| Cv Flow | 11 |
| Temperature Range [Max] | 125 °F |
| Valve Duty | Standard Duty |
| Port Type | NPT |
| Installed Options | None |
| Operating Pressure Range | 30 psi to 140 psi |
| Port Size | 1 |
| Stations | N/A |
| Operator | Junction Box LMO w/Light |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Cv CYL to EXH | 11.4 |
| Valve Body Style | Body Ported |
| Wiring Options | None |
| Return Type | Spring |
| Voltage Rating | 24 VDC |
| Length | 4.070 in |
| Height | 8.580 in |
| Series | N Series |
| Overrides | Locking Manual Override |
| Coil Style | Junction Box w/ Light |
| Pilot Source | Internal Pilot Supply - L-Pilot Operator, 140 PSI |
| Solenoid | Single |
| Lights | Yes |
| Spool Description | Normally Open |
| Body Size | 3/4 in |
| Valve Type | 3-Way, 2 Position |
| Operation | Electric |
| Cv IN to CYL | 9.6 |
| Outlet Port | 1 in NPT |
| Actuator Type | Solenoid |
| Weight | 6.0 LB |

