- N Series Standard Duty Pneumatic Valve
- 3-Way, 2 Pos
- Normally Open
- 1 1/4" Body
- 1 NPT Inlet
description
- Parker N series are high-flow, poppet-style valves. Because of their high-flow, three-way configurations are ideal to control single-acting cylinders, brakes, and clutches where rapid response is mandatory. These valves are time tested and proven in rugged applications. Valve bodies are cast aluminum and electrical connections are epoxy resin encapsulated to keep moisture out. N series valves are factory prelubricated to run with nonlubricated air, but lubricated air is recommended to maximize seal life. Expect many million cycles from this valve.
features
- High flow, fast response
- Operating pressure range from 30 to 250 psi
- Temperature range from 0 °F to 125 °F
caution
- Must be filled to the proper level with the recommended lubricant for your application before operation
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Spool Description | Normally Open |
| Operating Pressure Range | 30 psi to 250 psi |
| Series | N Series |
| Cv Flow | 24.8 |
| Solenoid | N/A |
| Overrides | No Overrides |
| Cv IN to CYL | 20.4 |
| Pilot Source | N/A |
| Installed Options | None |
| Valve Duty | Standard Duty |
| Voltage Rating | No Coil |
| Port Type | NPT |
| Return Type | Internal Pressure |
| Wiring Options | None |
| Valve Body Style | Body Ported |
| Outlet Port | 1 1/4 in NPT |
| Operation | Pneumatic |
| Port Size | 1 |
| Stations | N/A |
| Cv CYL to EXH | 24.8 |
| Body Size | 1 1/4 in |
| Temperature Range [Max] | 200 °F |
| Lights | No |
| Coil Style | No Coil |
| Actuator Type | Pilot |
| Valve Type | 3-Way, 2 Position |
| Weight | 8.0 LB |

