- N Series Standard Duty Pneumatic Valve
- 3-Way, 2 Pos
- Normally Open
- 1 1/4" Body
- 1 1/2 NPT Inlet
description
- Parker N series are high-flow, poppet-style valves. Because of their high-flow, three-way configurations are ideal to control single-acting cylinders, brakes, and clutches where rapid response is mandatory. These valves are time tested and proven in rugged applications. Valve bodies are cast aluminum and electrical connections are epoxy resin encapsulated to keep moisture out. N series valves are factory prelubricated to run with nonlubricated air, but lubricated air is recommended to maximize seal life. Expect many million cycles from this valve.
features
- High flow, fast response
- Operating pressure range from 30 to 250 psi
- Temperature range from 0 °F to 125 °F
caution
- Do not restrict the inlet flow
| Cv CYL to EXH | 29.9 |
| Port Size | 1 1/2 |
| Coil Style | No Coil |
| Wiring Options | None |
| Solenoid | N/A |
| Port Type | NPT |
| Series | N Series |
| Actuator Type | Pilot |
| Body Size | 1 1/4 in |
| Outlet Port | 1 1/2 in NPT |
| Voltage Rating | No Coil |
| Valve Duty | Standard Duty |
| Cv Flow | 29.9 |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Lights | No |
| Operation | Pneumatic |
| Operating Pressure Range | 30 psi to 250 psi |
| Temperature Range [Max] | 200 °F |
| Cv IN to CYL | 26.7 |
| Spool Description | Normally Open |
| Valve Body Style | Body Ported |
| Pilot Source | N/A |
| Return Type | External Pressure |
| Stations | N/A |
| Overrides | No Overrides |
| Valve Type | 3-Way, 2 Position |
| Installed Options | None |
| Weight | 12.0 LB |

