- N Series Standard Duty Pneumatic Valve
- 3-Way, 2 Pos
- Normally Open
- 1 1/4" Body
- 1 1/2 NPT Inlet
description
- Parker N series are high-flow, poppet-style valves. Because of their high-flow, three-way configurations are ideal to control single-acting cylinders, brakes, and clutches where rapid response is mandatory. These valves are time tested and proven in rugged applications. Valve bodies are cast aluminum and electrical connections are epoxy resin encapsulated to keep moisture out. N series valves are factory prelubricated to run with nonlubricated air, but lubricated air is recommended to maximize seal life. Expect many million cycles from this valve.
features
- High flow, fast response
- Operating pressure range from 30 to 250 psi
- Temperature range from 0 °F to 125 °F
caution
- Do not restrict the inlet flow
| Lights | No |
| Port Size | 1 1/2 |
| Spool Description | Normally Open |
| Valve Body Style | Body Ported |
| Temperature Range [Max] | 200 °F |
| Return Type | Internal Pressure |
| Wiring Options | None |
| Pilot Source | N/A |
| Cv Flow | 29.9 |
| Cv IN to CYL | 26.7 |
| Outlet Port | 1 1/2 in NPT |
| Installed Options | None |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Operation | Pneumatic |
| Port Type | NPT |
| Series | N Series |
| Stations | N/A |
| Valve Type | 3-Way, 2 Position |
| Cv CYL to EXH | 29.9 |
| Overrides | No Overrides |
| Actuator Type | Pilot |
| Valve Duty | Standard Duty |
| Solenoid | N/A |
| Operating Pressure Range | 30 psi to 250 psi |
| Coil Style | No Coil |
| Body Size | 1 1/4 in |
| Voltage Rating | No Coil |
| Weight | 8.0 LB |

