- N Series Standard Duty Electric Valve
- 3-Way, 2 Pos
- Normally Open
- 1 1/4" Body
- 1 1/4 NPT Inlet
description
- Parker N series are high flow, poppet-style valves. Because of their high flow, three-way. configurations are ideal to control single-acting cylinders, brakes, and clutches where rapid response is mandatory. These valves are time tested and proven in rugged applications. Valve bodies are cast aluminum and electrical connections are epoxy resin encapsulated to keep moisture out. N series valves are factory prelubricated to run with nonlubricated air, but lubricated air is recommended to maximize seal life. Expect many millions of cycles from this valve.
applications
- For two-way operation, plug exhaust port in three-way valve
features
- High flow, fast response
- Operating pressure range from 30 to 250 psi
- Temperature range from 0 °F to 125 °F
caution
- Not designed for use with hanging systems
| Operating Pressure Range | 30 psi to 125 psi |
| Body Size | 1 1/4 in |
| Wiring Options | None |
| Cv CYL to EXH | 29.1 |
| Temperature Range [Max] | 125 °F |
| Stations | N/A |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Port Size | 1 1/4 |
| Operator | Junction Box LMO w/Light |
| Installed Options | None |
| Spool Description | Normally Open |
| Cv IN to CYL | 25 |
| Actuator Type | Solenoid |
| Voltage Rating | 110 VAC, 50 Hz, 120 VAC, 60 Hz |
| Outlet Port | 1 1/2 in NPT |
| Port Type | NPT |
| Pilot Source | Internal Pilot Supply - P-Pilot, 125 PSI |
| Length | 5 1/4 in |
| Overrides | Locking Manual Override |
| Series | N Series |
| Lights | Yes |
| Operation | Electric |
| Valve Body Style | Body Ported |
| Return Type | Spring |
| Valve Type | 3-Way, 2 Position |
| Height | 11.140 in |
| Valve Duty | Standard Duty |
| Coil Style | Junction Box w/ Light |
| Cv Flow | 29.1 |
| Solenoid | Single |
| Weight | 12.0 LB |

