- Viking Xtreme Series Valve
- 2 Position
- Solenoid Actuator
- Spring Return
- 1/4 NPT
description
- The Viking Xtreme series valve range is robust, versatile and combines high performance with compact size. Features include increased flow capacity, widest operating pressure and temperature range available. Ideally suited for use in the harsh operating environments
- such as outdoor and transportation related application areas. Coils ordered separately.
| Series | Viking Xtreme |
| Coil Style | No Coil |
| Valve Duty | Extreme Duty |
| Return Type | Spring |
| Temperature Range [Min] | -40 °C |
| Valve Body Style | Inline |
| Operation | Electric |
| Valve Type | 5-Way, 2 Position |
| Solenoid | Single |
| Valve Size | 1/4 in |
| Cv Flow | 1.3 |
| Temperature Range [Max] | 158 °C |
| Actuator Type | Solenoid |
| Overrides | Extended - Non-Locking Override |
| Port Type | NPT |
| Port Size | 1/4 |
| Voltage Rating | No Coil |
| Operating Pressure Range | Vacuum to 232 psig |
| Weight | 0.605 LB |

