- Viking Xtreme Series Valve
- 2 Position
- Solenoid Actuator
- Spring Return
- 3/8 NPT
description
- The Viking Xtreme series valve range is robust, versatile and combines high performance with compact size. Features include increased flow capacity, widest operating pressure and temperature range available. Ideally suited for use in the harsh operating environments
- such as outdoor and transportation related application areas. Coils ordered separately.
| Operating Pressure Range | Vacuum to 232 psig |
| Temperature Range [Min] | -40 °C |
| Return Type | Spring |
| Series | Viking Xtreme |
| Port Size | 3/8 |
| Overrides | Extended - Non-Locking Override |
| Cv Flow | 2.5 |
| Valve Body Style | Inline |
| Solenoid | Single |
| Coil Style | No Coil |
| Valve Duty | Extreme Duty |
| Voltage Rating | No Coil |
| Valve Type | 5-Way, 2 Position |
| Port Type | NPT |
| Temperature Range [Max] | 158 °C |
| Valve Size | 3/8 in |
| Operation | Electric |
| Actuator Type | Solenoid |
| Weight | 0.605 LB |

