- Viking Xtreme Series Valve
- 2 Position
- Solenoid Actuator
- Spring Return
- 1/2 NPT
description
- The Viking Xtreme series valve range is robust, versatile and combines high performance with compact size. Features include increased flow capacity, widest operating pressure and temperature range available. Ideally suited for use in the harsh operating environments
- such as outdoor and transportation related application areas. Coils ordered separately.
| Valve Type | 5-Way, 2 Position |
| Port Type | NPT |
| Solenoid | Single |
| Temperature Range [Min] | -40 °C |
| Operation | Electric |
| Operating Pressure Range | Vacuum to 232 psig |
| Return Type | Spring |
| Overrides | Extended - Non-Locking Override |
| Series | Viking Xtreme |
| Cv Flow | 2.7 |
| Actuator Type | Solenoid |
| Port Size | 1/2 |
| Valve Duty | Extreme Duty |
| Valve Size | 1/2 in |
| Voltage Rating | No Coil |
| Valve Body Style | Inline |
| Coil Style | No Coil |
| Temperature Range [Max] | 158 °C |
| Weight | 1.0 LB |

