- Pressure Regulator
- 0 - 125 PSI
- 3/4" NPT Ports
- Aluminum
- Non Rising Adjustment Knob
features
- Robust but lightweight aluminum construction
- Secondary pressure range: 0 to 125 psig (0 to 8 bar)
- additional secondary pressure ranges available
- Secondary aspiration plus balanced poppet provide quick response and accurate pressure regulation
- Relieving and non-relieving types
- Non-rising knob
| Inch/Metric | Inch |
| Size Designation | Standard |
| Has Gauge | Yes |
| Pressure [Max] | 300 psi |
| Seal Material | Nitrile |
| Inlet Pressure [Max] | 300 psig |
| Flow | 212 SCFM |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Body Size | 2.9 in |
| Adjustment Type | Handknob |
| Series | Standard Series |
| Material | Aluminum |
| Temperature Range [Min] | -13 °F |
| Operating Pressure Range | 0 psi to 125 psi |
| Operating Temperature [Max] | 150 °F |
| Control Type | Manually Controlled |
| Height | 1 in |
| Port Size | 3/4 NPT |
| Body Material | Aluminum |
| Weight | 1.194 LB |

