- Particulate Filter
- 1/2" NPT
- Metal Bowl
- Twist Drain
- 40 µm
features
- 316 stainless steel construction handles most corrosive environments
- Large diaphragm-to-valve-area ratio for precise regulation and high flow capabilities
- 1/4" and 1/2" port sizes available
- 40 micron particle filter
- 0 to 125 psi regulator adjustment
- Lubricator can be filled under pressure
- High flow: 80 scfm
- Meets NACE specifications: MR-01-75/ISO 15156
- Do not exceed maximum primary pressure rating, as product could rupture and cause injury
- Do not connect regulator to bottled gas
| Filter Type | Particulate |
| Body Material | Stainless Steel |
| Inlet Size | 1/2 in NPT |
| Bowl Capacity | 4 oz |
| Port Size | 1/2 |
| Flow | 70.00 SCFM |
| Drain Type | Twist |
| Seal Material | Fluorocarbon |
| Element Micron Rating | 40 µm |
| Height | 5.560 in |
| Port Type | NPT |
| Series | PF10 |
| Operating Pressure Range | 0 psi to 300 psi |
| Service Indicator | None |
| Dia. | 2.3800 in |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Size Designation | Standard |
| Bowl Type | Stainless Steel Bowl |
| Bowl Material | Stainless Steel |
| Temperature Range [Max] | 180 °F |
| Sump Capacity | 1.7 oz |
| Weight | 2.0 LB |

