- PFTK Series Silicone Flat Vacuum Cup
- 80 mm Cup Diameter
- Vacuum Port: 1/8 NPT Female, Bulkhead
- M16 x 1.5 Male Mounting Thread
- Color: White
description
- Top stem connectors secured with jam nuts allow tubing connections at the top side. Nickel-plated brass materials.
| Series | PFTK Series |
| Operating Temperature [Max] | 250 °C |
| Vacuum Port | 1/8 NPT |
| Vacuum Port Type | Female, Bulkhead |
| Operating Temperature [Min] | -60 °C |
| Cup Dia. | 80 mm |
| Cup Color | White |
| Cup Material | Silicone |
| Mounting Thread Type | Male |
| Mounting Thread | M16 x 1.5 |
| Cup Style | Flat |
| Weight | 0.5 LB |

