- Series PL10 Mist Type Lubricator
- 1/2" NPT
- Stainless Steel Bowl
- Twist Drain
- w/Fill Plug
features
- 316 stainless steel construction handles most corrosive environments
- Large diaphragm-to-valve-area ratio for precise regulation and high flow capabilities
- 1/4" and 1/2" port sizes available
- 40 micron particle filter
- 0 to 125 psi regulator adjustment
- Lubricator can be filled under pressure
- High flow: 80 scfm
- Meets NACE specifications: MR-01-75/ISO 15156
- Do not exceed maximum primary pressure rating, as product could rupture and cause injury
- Do not connect regulator to bottled gas
| Series | PL10 |
| Bowl Material | Stainless Steel |
| Flow | 100.00 SCFM |
| Sight Dome | Nylon |
| Drain Type | Twist |
| Lubricator Type | Mist |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Oil Capacity | 4 oz |
| Size Designation | Standard |
| Temperature Range [Min] | 0 °F |
| Pressure Range [Max] | 250 psi |
| Body Material | Stainless Steel |
| Bowl Capacity | 4 oz |
| Port Size | 1/2 |
| Component | Lubricator |
| Bowl Type | Stainless Steel Bowl |
| Body Size | 2.36 in |
| Port Type | NPT |
| Pressure Range [Min] | 0 psi |
| Fill Option | w/Fill Plug |
| Weight | 2.2 LB |

