- 0.013" High Carbon Steel Alloy Wire, Boxed (2,217 ft)
description
- Precision Brand® Music Wire is spring tempered and made from high carbon steel alloy. High tensile strength and high fatigue resistance. Applications include springs, wire forms, control linkages, armature binding, ceramic cutting, and a variety of industrial uses. Approximate feet per pound - 2,217. Tensile strength - 373-412 ksi (min. - max.). Packaged wire is shrink wrapped, bar coded, and packaged in an easy to use pull-type dispenser box.
| Material | High Carbon Steel Alloy |
| Wire Gauge No. | 4 |
| Thickness Tolerance | +/- .0003 |
| Approximate Feet per Pound | 2217 ft |
| Carton Length | 5 in |
| Dia. | 0.013 in |
| Length | 2,217 ft |
| Carton Height | 1 in |
| Carton Width | 5 in |
| Thickness | 0.013 in |
| Weight | 1.1 LB |
| EAN or UPC | 698158210138 |

