- 0.055" High Carbon Steel Alloy Wire, Boxed (124 ft)
description
- Precision Brand® Music Wire is spring tempered and made from high carbon steel alloy. High tensile strength and high fatigue resistance. Applications include springs, wire forms, control linkages, armature binding, ceramic cutting, and a variety of industrial uses. Approximate feet per pound - 124. Tensile strength - 300-331 ksi (min. - max.). Packaged wire is shrink wrapped, bar coded, and packaged in an easy to use pull-type dispenser box.
| Thickness | 0.055 in |
| Dia. | 0.055 in |
| Material | High Carbon Steel Alloy |
| Thickness Tolerance | +/- .0004 |
| Wire Gauge No. | 24 |
| Length | 124 ft |
| Approximate Feet per Pound | 124 ft |
| Carton Width | 5 in |
| Carton Height | 1 in |
| Carton Length | 5 in |
| Weight | 1.1 LB |
| EAN or UPC | 698158210558 |

