- 0.059" High Carbon Steel Alloy Wire, Boxed (108 ft)
description
- Precision Brand® Music Wire is spring tempered and made from high carbon steel alloy. High tensile strength and high fatigue resistance. Applications include springs, wire forms, control linkages, armature binding, ceramic cutting, and a variety of industrial uses. Approximate feet per pound - 108. Tensile strength - 296-327 ksi (min. - max.). Packaged wire is shrink wrapped, bar coded, and packaged in an easy to use pull-type dispenser box.
| Material | High Carbon Steel Alloy |
| Carton Height | 1 in |
| Carton Length | 5 in |
| Thickness | 0.059 in |
| Approximate Feet per Pound | 108 ft |
| Length | 108 ft |
| Carton Width | 5 in |
| Wire Gauge No. | 25 |
| Dia. | 0.059 in |
| Thickness Tolerance | +/- .0004 |
| Weight | 1.1 LB |
| EAN or UPC | 698158210596 |

