- 0.112" High Carbon Steel Alloy Wire, Boxed (30 ft)
description
- Precision Brand® Music Wire is spring tempered and made from high carbon steel alloy. High tensile strength and high fatigue resistance. Applications include springs, wire forms, control linkages, armature binding, ceramic cutting, and a variety of industrial uses. Approximate feet per pound - 30. Tensile strength - 266-294 ksi (min. - max.).
| Carton Height | 1 in |
| Length | 30 ft |
| Wire Gauge No. | 36 |
| Carton Width | 9 in |
| Dia. | 0.112 in |
| Thickness Tolerance | +/- .0010 |
| Material | High Carbon Steel Alloy |
| Approximate Feet per Pound | 30 ft |
| Carton Length | 9 in |
| Thickness | 0.112 in |
| Weight | 1.2 LB |
| EAN or UPC | 698158211128 |

