- 0.138" High Carbon Steel Alloy Wire, Boxed (19 ft)
description
- Precision Brand® Music Wire is spring tempered and made from high carbon steel alloy. High tensile strength and high fatigue resistance. Applications include springs, wire forms, control linkages, armature binding, ceramic cutting, and a variety of industrial uses. Approximate feet per pound - 19. Tensile strength - 257-284 ksi (min. - max.).
| Approximate Feet per Pound | 19 ft |
| Dia. | 0.138 in |
| Wire Gauge No. | 40 |
| Thickness Tolerance | +/- .0010 |
| Carton Length | 9 in |
| Carton Width | 9 in |
| Carton Height | 1 in |
| Material | High Carbon Steel Alloy |
| Length | 19 ft |
| Thickness | 0.138 in |
| Weight | 1.2 LB |
| EAN or UPC | 698158211388 |

