- 0.012 in Diameter
- 300 Series Stainless Steel Material
description
- Precision Brand® Stainless Steel Wire is spring tempered and made from full hard, 300 series stainless steel. Excellent corrosion resistant qualities and smooth finish. Applications include springs, wire forms, control linkages, armature binding, ceramic cutting, and a variety of industrial uses. Approximate feet per pound - 2,601. Tensile strength - 316-346 ksi (min. - max.). Packaged wire is bar coded and packaged in an easy to use pull-type dispenser box.
| Thickness Tolerance | +/- .0004 |
| Length | 2,601 ft |
| Dia. | 0.012 in |
| Carton Height | 1 in |
| Approximate Feet per Pound | 2601 ft |
| Wire Gauge No. | 3 |
| Material | Stainless Steel |
| Thickness | 0.012 in |
| Carton Width | 5 in |
| Carton Length | 5 in |
| Weight | 1.07 LB |
| EAN or UPC | 698158290123 |

