- 0.035 in Diameter
- 300 Series Stainless Steel Material
description
- Precision Brand® Stainless Steel Wire is spring tempered and made from full hard, 300 series stainless steel. Excellent corrosion resistant qualities and smooth finish. Applications include springs, wire forms, control linkages, armature binding, ceramic cutting, and a variety of industrial uses. Approximate feet per pound - 306. Tensile strength - 280-308 ksi (min. - max.). Packaged wire is bar coded and packaged in an easy to use pull-type dispenser box.
| Carton Width | 5 in |
| Carton Length | 5 in |
| Wire Gauge No. | 15 |
| Length | 306 ft |
| Thickness | 0.035 in |
| Thickness Tolerance | +/- .0008 |
| Approximate Feet per Pound | 306 ft |
| Material | Stainless Steel |
| Carton Height | 1 in |
| Dia. | 0.035 in |
| Weight | 1.07 LB |
| EAN or UPC | 698158290352 |

