- 0.043 in Diameter
- 300 Series Stainless Steel Material
description
- Precision Brand® Stainless Steel Wire is spring tempered and made from full hard, 300 series stainless steel. Excellent corrosion resistant qualities and smooth finish. Applications include springs, wire forms, control linkages, armature binding, ceramic cutting, and a variety of industrial uses. Approximate feet per pound - 203. Tensile strength - 272-300 ksi (min. - max.). Packaged wire is bar coded and packaged in an easy to use pull-type dispenser box.
| Carton Height | 1 in |
| Length | 203 ft |
| Carton Width | 5 in |
| Material | Stainless Steel |
| Thickness Tolerance | +/- .0008 |
| Dia. | 0.043 in |
| Approximate Feet per Pound | 203 ft |
| Carton Length | 5 in |
| Thickness | 0.043 in |
| Wire Gauge No. | 19 |
| Weight | 1.07 LB |
| EAN or UPC | 698158290437 |

