- 48 in Belt Width
- 5 in Roller Diameter
- Equal Trougher Idler Type
- CEMA Class B - Light Duty CEMA Class
- 45 degrees Trough Angle
| Overall Height | 20.625 in |
| Base To Horizontal Roller Height | 8 in |
| Belt Width | 48 in |
| Bearing Type | SB |
| Bolt Hole Spacing - Length | 57 in |
| Bolt Hole Spacing - Width | 7.5 in |
| Roller Dia. | 5 in |
| Mounting Hole Spacing Length | 57 in |
| Trough Angle [Nom] | 45 ° |
| Idler Type | Equal Trougher |
| Mounting Hole Spacing Width | 7 1/2 in |
| CEMA Class | CEMA Class B - Light Duty |
| Overall Width | 9 1/2 in |
| Overall Length | 59.5 in |
| Roller Length | 42.8125 in |
| Horizontal Roller Length | 17 5/8 in |
| Weight | 75.0 LB |

