Precision Pulley & Idler
E6-35TESA-72SB
CEMA E 35° Equal Trougher Self-Aligner Idler
Item #101440185
- 72 in Belt Width
- 6 in Roller Diameter
- Equal Trougher Self-Aligner Idler Type
- CEMA Class E - Heavy Duty CEMA Class
- 35 degrees Trough Angle
| Bearing Type | SB |
| Mounting Hole Spacing Length | 81 in |
| Overall Width | 16 in |
| Trough Angle [Nom] | 35 ° |
| Belt Width | 72 in |
| Idler Type | Equal Trougher Self-Aligner |
| CEMA Class | CEMA Class E - Heavy Duty |
| Bolt Hole Spacing - Width | 9.5 in |
| Roller Dia. | 6 in |
| Roller Length | 69 in |
| Distance From Roller Axis To Aligner Axis | 12 1/2 In |
| Overall Height | 27.1875 in |
| Mounting Hole Spacing Width | 9 1/2 in |
| Base To Horizontal Roller Height | 12 1/4 in |
| Overall Length | 83.5 in |
| Bolt Hole Spacing - Length | 81 in |
| Horizontal Roller Length | 25 3/4 in |
| Weight | 408.42 LB |
