- 30 in Belt Width
- 4 1/2 in Roller Diameter
- Low Headroom Equal Trougher Idler Type
- 20 degrees Trough Angle
- 30 3/4 in Roller Length
| Roller Length | 30.75 in |
| Inclined Roller Length | 10 1/2 in |
| Mounting Hole Spacing Width | 2 1/4 in |
| Overall Height | 8.5 in |
| Bolt Hole Spacing - Width | 2.25 in |
| Idler Type | Low Headroom Equal Trougher |
| Roller Dia. | 4 1/2 in |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Trough Angle [Nom] | 20 ° |
| Overall Width | 7 5/16 in |
| Base to Center Height of Shaft | 1 1/2 in |
| Overall Length | 35.75 in |
| Horizontal Roller Length | 10 1/2 in |
| Belt Width | 30 in |
| Base To Horizontal Roller Height | 5 in |
| Weight | 39.4 LB |

