- 42 in Belt Width
- 4 1/2 in Roller Diameter
- Low Headroom Equal Trougher Idler Type
- 20 degrees Trough Angle
- 42 3/8 in Roller Length
| Horizontal Roller Length | 18 1/2 in |
| Idler Type | Low Headroom Equal Trougher |
| Overall Width | 7 5/16 in |
| Belt Width | 42 in |
| Mounting Hole Size | 3/8 in |
| Base to Center Height of Shaft | 1.5 in |
| Inclined Roller Length | 12 1/2 in |
| Roller Length | 42.375 in |
| Bolt Hole Spacing - Width | 2.25 in |
| Mounting Hole Spacing Width | 2 1/4 in |
| Overall Height | 9.125 in |
| Trough Angle [Nom] | 20 ° |
| Base To Horizontal Roller Height | 5 in |
| Roller Dia. | 4 1/2 in |
| Overall Length | 47.75 in |
| Weight | 53.4 LB |

