PT International
FWSN206-30MM
FWSN200 Series Normal-Duty Cast Iron 4-Bolt Piloted Flange Unit
Item #106367987
- 30 mm Shaft, Contact Seals, Eccentric Collar, Regreasable, Non-Expansion Type
| Seal Type | Contact Seals |
| Housing Width | 22.5 mm |
| Housing Length | 127 mm |
| Housing Construction | 1 Piece |
| Bearing Type | Ball Bearing |
| Bolt Hole Size | 9.5 mm |
| Inch/Metric | Metric |
| Bolt Hole Spacing | 74.2 mm |
| Overall Width | 43.6 mm |
| Flange Thickness | 9.5 mm |
| Locking Device | Eccentric Locking Collar |
| Shaft Dia. | 30 mm |
| Bearing Design | Non-Expansion |
| Style | 4-Bolt Piloted Flange |
| Flange Type | 4-Bolt Flange, Piloted Flange |
| Housing Height | 127 mm |
| Bolt Circle Dia. | 105 mm |
| Mounted Unit Duty | Normal-Duty |
| Lubrication | Relubricatable |
| End Type | Open End |
| Flange Style | 4-Bolt |
| Pilot Diameter | 85 mm |
| Housing Material | Cast Iron |
| Length Through Bore | 43.6 mm |
| Duty | Normal-Duty |
| Weight | 2.2 LB |
| EAN or UPC | 800675074876 |
