- Single Row Radial Bearing, 10 mm ID x 30 mm OD x 0.656" Wide, Double Sealed (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Normal Clearance (C0)
description
- The felt seal type ball bearing permits certain design economies, but cannot be assumed to be suitable for all conditions of service.In many cases it is supplemented by other parts for really adequate bearing protection in small equipment such as fractional horsepower motors, electric vacuum cleaners, small gear units, electric and pheumatic tools, etc. Felt seal bearings are recommended for effective grease retention and exclusion of foreign matter. These bearings are electric motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Outer Ring Width | 0.656 in |
| Locking Device | No Locking Device |
| Enclosure | Double Sealed |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| I.D. | 10 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Preload Level | None |
| Precision | Standard |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Capacity | Standard Capacity |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. | 30 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Cage Type | Metal |
| Ball Material | Steel |
| Seal Material | Felt |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Fillet Radius | 0.024 in |
| Contact Angle | 0° |
| Inner Ring Width | 0.656 in |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Dynamic Load Rating | 1490 lbf |
| Lubricant | Polyurea Base |
| icNumber | 7700525 |
| O.D. Type | Straight |
| Static Load Rating [Max] | 585 lbf |
| Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Material | Steel |
| Bearing Type | Radial |
| Seal Type | Light Contact Seals |
| Limiting Speed - Grease | 10500 rpm |
| Bore Type | Round Bore |
| Limiting Speed - Oil | 12250 rpm |
| Origin | Single Row Radial |
| Weight | 0.1 LB |
| EAN or UPC | 637400593049 |

