- Wide Inner Ring Bearing, 8 mm ID x 22 mm OD x 0.406" Wide, One Seal, One Shield (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Normal Clearance (C0)
description
- The 30 metric series is available with one felt seal (suffix T), with one felt seal and one shield (suffix TD), and with two felt seals (suffix TT). The felt seal provides an effective barrier against the entrance of foreign matter and the escape of lubricant. It is a contact seal with the felt riding on the ground surface of the inner ring O.D. Because the felt washer absorbs some lubricant, these bearings can be operated at moderate speeds without excessive heating. These bearings are electric-motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Material | Steel |
| Ball Material | Steel |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Locking Device | No Locking Device |
| Outer Ring Width | 0.406 in |
| icNumber | 7701283 |
| Preload Level | None |
| Limiting Speed - Oil | 16350 rpm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Bearing Type | Radial |
| Origin | Single Row Radial |
| O.D. | 22 mm |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Fillet Radius | 0.012 in |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Inner Ring Width | 0.386 in |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Contact Angle | 0° |
| No. in Set | Single Bearing |
| I.D. | 8 mm |
| Limiting Speed - Grease | 14010 rpm |
| Seal Material | Felt |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bore Type | Round Bore |
| Static Load Rating [Max] | 305 lbf |
| Dynamic Load Rating | 830 lbf |
| Cage Material | Steel |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Enclosure | Single Seal, Single Shield |
| Precision | Standard |
| Cage Type | Metal |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Type | Light Contact Seals |
| O.D. Type | Straight |
| Weight | 0.04 LB |
| EAN or UPC | 637400593421 |

