- Single Row Radial Bearing, 8 mm ID x 22 mm OD x 0.406" Wide, Double Sealed (Non-Contact), Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Normal Clearance (C0)
description
- The 30 metric series is available with one felt seal (suffix T), with one felt seal and one shield (suffix TD), and with two felt seals (suffix TT). The felt seal provides an effective barrier against the entrance of foreign matter and the escape of lubricant. It is a contact seal with the felt riding on the ground surface of the inner ring O.D. Because the felt washer absorbs some lubricant, these bearings can be operated at moderate speeds without excessive heating. These bearings are electric-motor quality for applications where extra quietness is a requirement.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Contact Angle | 0° |
| Static Load Rating [Max] | 305 lbf |
| Origin | Single Row Radial |
| Cage Type | Metal |
| Enclosure | Double Sealed |
| Cage Material | Steel |
| Ball Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Inner Ring Width | 0.406 in |
| Dynamic Load Rating | 830 lbf |
| Temperature Range [Max] | 275 °F |
| Outer Ring Width | 0.406 in |
| Locking Device | No Locking Device |
| Preload Level | None |
| Lubricant | Polyurea Base |
| Capacity | Standard Capacity |
| Width | 261.925 mm |
| Bearing Type | Radial |
| Seal Type | Light Contact Seals |
| icNumber | 7700524 |
| O.D. Type | Straight |
| I.D. | 8 mm |
| No. in Set | Single Bearing |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| Fillet Radius | 0.012 in |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Bore Type | Round Bore |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Limiting Speed - Oil | 16350 rpm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Temperature Range [Min] | -30 °F |
| Material | Steel |
| Seal Material | Felt |
| Limiting Speed - Grease | 14010 rpm |
| O.D. | 22 mm |
| Rows of Balls | Single |
| Weight | 0.04 LB |
| EAN or UPC | 637400593438 |

