- Single Row Angular Contact Bearing, 12 mm ID x 32 mm OD x 10 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Nylon Cage, Normal Clearance (C0), 20° Contact Angle
description
- The angular contact light 7200WN series is dimensionally interchangeable with the radial 200 series.The features of the 7000WN series include a refined bore diameter. A single bearing is recommended for applications in which the thrust load is in one direction or, in the case of combined loads, the thrust load is high in relation to the radial load. A duplex pair is recommended for application where thrust ispresent in both directions or where axialdisplacement of the shaft must be restricted.For exceptionally high thrust loads in one direction, a tandem pair can be utilized opposed by a third bearing. Sizes 7201K through 7203WN have a 20° contact angle and a nylon cage. Sizes 7204WN through 7218WN have a 40° contact angle and a one-piece, ball piloted, pressed brass cage.Larger sizes 7219WN through 7230WN have a 40° contact angle and a one-piece, outer ring piloted high-strength machined bronze cage.
applications
- General industrial
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| I.D. | 12 mm |
| Contact Angle | 20° |
| Dynamic Load Rating | 1600 lbf |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Type | Unsealed |
| icNumber | 7699198 |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bore Type | Round Bore |
| Origin | Single Row Angular Contact |
| O.D. | 32 mm |
| O.D. Type | Straight |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Precision | Standard |
| Static Load Rating [Max] | 630 lbf |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Enclosure | Open |
| Capacity | Standard Capacity |
| Cage Material | Nylon |
| No. in Set | Single Bearing |
| Preload Level | None |
| Inner Ring Width | 10 mm |
| Width | 10.000 mm |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Locking Device | No Locking Device |
| Seal Material | None |
| Fillet Radius | 0.024 in |
| Cage Type | Plastic |
| Bearing Type | Angular Contact |
| Material | Steel |
| Outer Ring Width | 10 mm |
| Ball Material | Steel |
| Weight | 0.08 LB |
| EAN or UPC | 637400594244 |

