- Single Row Radial Bearing, 12 mm ID x 24 mm OD x 6 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Normal Clearance (C0)
description
- The 9300K Series bearings are designed principally for applications where housing diameters are restricted, and it is desirable to maintain relatively large shaft diameters.This series resembles the 9100K series in that respect except that corresponding sizes of the 9300K series have somewhat thinner section.Machine tools, textile machinery and jet engine gearboxes are among the application fields in which these bearings are used extensively.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Ball Material | Steel |
| Inner Ring Width | 6 mm |
| icNumber | 7696401 |
| Pre Lubricant | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| Material | Steel |
| Origin | Single Row Radial |
| Enclosure | Open |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Cage Material | Steel |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Preload Level | None |
| Bearing Type | Radial |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| O.D. | 24 mm |
| Dynamic Load Rating | 830 lbf |
| Static Load Rating [Max] | 360 lbf |
| Seal Material | None |
| Bore Type | Round Bore |
| I.D. | 12 mm |
| Contact Angle | 0° |
| Limiting Speed - Oil | 19450 rpm |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Type | Metal |
| Outer Ring Width | 6 mm |
| Limiting Speed - Grease | 16670 rpm |
| Seal Type | Unsealed |
| Capacity | Standard Capacity |
| Rows of Balls | Single |
| Fillet Radius | 0.012 in |
| Lubricant | Oil Preservative |
| No. in Set | Single Bearing |
| Weight | 0.03 LB |
| EAN or UPC | 637400594657 |

