- Single Row Radial Bearing, 15 mm ID x 28 mm OD x 7 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Normal Clearance (C0)
description
- The 9300K Series bearings are designed principally for applications where housing diameters are restricted, and it is desirable to maintain relatively large shaft diameters.This series resembles the 9100K series in that respect except that corresponding sizes of the 9300K series have somewhat thinner section.Machine tools, textile machinery and jet engine gearboxes are among the application fields in which these bearings are used extensively.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Seal Material | None |
| Bearing Type | Radial |
| Outer Ring Width | 7 mm |
| icNumber | 7696403 |
| Cage Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Limiting Speed - Oil | 16270 rpm |
| Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Cage Type | Metal |
| Origin | Single Row Radial |
| Preload Level | None |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Dynamic Load Rating | 1080 lbf |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bore Type | Round Bore |
| Locking Device | No Locking Device |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Ball Material | Steel |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Enclosure | Open |
| Rows of Balls | Single |
| No. in Set | Single Bearing |
| Fillet Radius | 0.012 in |
| Limiting Speed - Grease | 13940 rpm |
| Inner Ring Width | 7 mm |
| I.D. | 15 mm |
| Capacity | Standard Capacity |
| O.D. | 28 mm |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Seal Type | Unsealed |
| Contact Angle | 0° |
| Static Load Rating [Max] | 510 lbf |
| Pre Lubricant | None |
| Weight | 0.04 LB |
| EAN or UPC | 637400594664 |

