- Single Row Radial Bearing, 25 mm ID x 42 mm OD x 9 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Normal Clearance (C0)
description
- The 9300K Series bearings are designed principally for applications where housing diameters are restricted, and it is desirable to maintain relatively large shaft diameters.This series resembles the 9100K series in that respect except that corresponding sizes of the 9300K series have somewhat thinner section.Machine tools, textile machinery and jet engine gearboxes are among the application fields in which these bearings are used extensively.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Seal Type | Unsealed |
| Precision | Standard |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Dynamic Load Rating | 1750 lbf |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| No. in Set | Single Bearing |
| Rows of Balls | Single |
| Seal Material | None |
| Limiting Speed - Oil | 10450 rpm |
| Preload Level | None |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. | 42 mm |
| Material | Steel |
| Bore Type | Round Bore |
| Origin | Single Row Radial |
| Cage Type | Metal |
| icNumber | 7696406 |
| Enclosure | Open |
| I.D. | 25 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Outer Ring Width | 9 mm |
| Static Load Rating [Max] | 1020 lbf |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Pre Lubricant | None |
| O.D. Type | Straight |
| Bearing Type | Radial |
| Limiting Speed - Grease | 8960 rpm |
| Cage Material | Steel |
| Capacity | Standard Capacity |
| Ball Material | Steel |
| Fillet Radius | 0.012 in |
| Contact Angle | 0° |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Inner Ring Width | 9 mm |
| Weight | 0.1 LB |
| EAN or UPC | 637400548698 |

