- Single Row Radial Bearing, 35 mm ID x 55 mm OD x 10 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Normal Clearance (C0)
description
- The 9300K Series bearings are designed principally for applications where housing diameters are restricted, and it is desirable to maintain relatively large shaft diameters.This series resembles the 9100K series in that respect except that corresponding sizes of the 9300K series have somewhat thinner section.Machine tools, textile machinery and jet engine gearboxes are among the application fields in which these bearings are used extensively.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Ball Material | Steel |
| Inner Ring Width | 10 mm |
| Fillet Radius | 0.024 in |
| Limiting Speed - Grease | 6670 rpm |
| O.D. Type | Straight |
| Cage Material | Steel |
| O.D. | 55 mm |
| Outer Ring Width | 10 mm |
| Locking Device | No Locking Device |
| Pre Lubricant | None |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Bore Type | Round Bore |
| Cage Type | Metal |
| Origin | Single Row Radial |
| Preload Level | None |
| Precision | Standard |
| Dynamic Load Rating | 2380 lbf |
| Contact Angle | 0° |
| Static Load Rating [Max] | 1800 lbf |
| Enclosure | Open |
| Rows of Balls | Single |
| No. in Set | Single Bearing |
| Seal Type | Unsealed |
| Material | Steel |
| Seal Material | None |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Type | Radial |
| I.D. | 35 mm |
| Limiting Speed - Oil | 7780 rpm |
| Capacity | Standard Capacity |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| icNumber | 7696388 |
| Weight | 0.21 LB |
| EAN or UPC | 637400594725 |

