- Single Row Radial Bearing, 50 mm ID x 72 mm OD x 12 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Normal Clearance (C0)
description
- The 9300K Series bearings are designed principally for applications where housing diameters are restricted, and it is desirable to maintain relatively large shaft diameters.This series resembles the 9100K series in that respect except that corresponding sizes of the 9300K series have somewhat thinner section.Machine tools, textile machinery and jet engine gearboxes are among the application fields in which these bearings are used extensively.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Material | Steel |
| Inner Ring Width | 12 mm |
| Bore Type | Round Bore |
| Origin | Single Row Radial |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Rows of Balls | Single |
| O.D. Type | Straight |
| I.D. | 50 mm |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Seal Material | None |
| Fillet Radius | 0.024 in |
| Outer Ring Width | 12 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Static Load Rating [Max] | 2600 lbf |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Limiting Speed - Oil | 5740 rpm |
| icNumber | 7696391 |
| Cage Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 3620 lbf |
| Cage Type | Metal |
| Capacity | Standard Capacity |
| Pre Lubricant | None |
| Ball Material | Steel |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Limiting Speed - Grease | 4920 rpm |
| Contact Angle | 0° |
| Lubricant | Oil Preservative |
| Bearing Type | Radial |
| Enclosure | Open |
| Locking Device | No Locking Device |
| O.D. | 72 mm |
| Preload Level | None |
| No. in Set | Single Bearing |
| Precision | Standard |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Weight | 0.37 LB |
| EAN or UPC | 637400594749 |

