- Single Row Radial Bearing, 55 mm ID x 80 mm OD x 13 mm Wide, Open, Standard Precision (ABEC 1), Steel Cage, Normal Clearance (C0)
description
- The 9300K Series bearings are designed principally for applications where housing diameters are restricted, and it is desirable to maintain relatively large shaft diameters.This series resembles the 9100K series in that respect except that corresponding sizes of the 9300K series have somewhat thinner section.Machine tools, textile machinery and jet engine gearboxes are among the application fields in which these bearings are used extensively.
applications
- General industrial
- Automotive
- Agricultural
- Chemical
- Utilities
| Lubricant | Oil Preservative |
| Limiting Speed - Oil | 5190 rpm |
| Seal Material | None |
| icNumber | 7696392 |
| Bearing Type | Radial |
| No. in Set | Single Bearing |
| Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Cage Type | Metal |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Outer Ring Width | 13 mm |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Origin | Single Row Radial |
| Locking Device | No Locking Device |
| Enclosure | Open |
| Ball Material | Steel |
| Dynamic Load Rating | 4250 lbf |
| Rows of Balls | Single |
| Cage Material | Steel |
| O.D. Type | Straight |
| Inch/Metric | Metric Bore |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Limiting Speed - Grease | 4440 rpm |
| Bore Type | Round Bore |
| Fillet Radius | 0.039 in |
| I.D. | 55 mm |
| Inner Ring Width | 13 mm |
| Seal Type | Unsealed |
| Capacity | Standard Capacity |
| Preload Level | None |
| Static Load Rating [Max] | 3150 lbf |
| Contact Angle | 0° |
| O.D. | 80 mm |
| Weight | 0.06 LB |
| EAN or UPC | 637400594756 |

