- HD Hose Reel
- 75 ft Length
- 3/8 in Width
description
- Reelcraft’s Heavy Industrial Hose Reels incorporate a heavy-duty base design, all-steel construction and a baked-on powder coat finish to produce a rugged, corrosion-resistant product. The high-quality, die-cast aluminum hub, and two sealed ball bearings produce a smoother spool rotation and easier operation.
| w/Hose | Yes |
| Pressure | 300 psi |
| Hose OD | 0.600 in |
| Hose I.D. | 3/8 in |
| Length | 19 3/4 in |
| Outlet | 1/4 in NPT(M) |
| Inlet Port | 1/2 in NPTF |
| Temperature Range [Max] | 150 °F |
| Height | 20 1/4 in |
| Hose Length | 75 ft |
| Inlet Size | 1/2 in NPT(F) |
| Weight | 0.0 LB |
| EAN or UPC | 699567017813 |

