- Single Row Radial Bearing
- 3/8" ID x 29/32" OD x 5/16" Wide
- Double Shielded
description
- Precision-ground 1600 series bearings are specially designed to provide a line of low-cost yet high quality bearings for adaptations. They are made in easy-to-use inch dimensions and are recommended for medium loads and for maximum speeds in the range of 5,000 rpm. The 1600 series bearings are precision ground on all surfaces with exceptional care given to the ball grooves. Careful heat treatment provides a uniform and exact degree of hardness for maximum life. A ball retainer or separator is used to increase the range of allowable speeds by reducing ball-to-ball contact friction. The 1600 series radial bearings are available open, single, or doubled shielded, or single or double sealed. Double-sealed and double-shielded bearings are supplied grease packed as standard. Open and single-closure bearings can be supplied greased on request.
features
- Improved ball groove finish
- Ground bores
- Grease packed
- Nylon seals
- Precision-ground on all contact surfaces
- Easy-to-use inch dimensions
- Medium loads
- Max speed range - 5000 - 6000 rpm
- Through-hardened bearing steel
- Nylon retainer standard
- Greased, double-sealed, or double-shielded standard
- Available single sealed or single shielded, open, and with or without grease
| Origin | Single Row Radial |
| Width | 5/16 in |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Preload Level | None |
| Enclosure | Double Shielded |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| O.D. | 0.90625 in |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| No. of Balls | 9 |
| Precision | Standard |
| Locking Device | No Locking Device |
| Lubricant | General Purpose |
| O.D. Type | Straight |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Cage Type | Plastic |
| Cage Material | Nylon |
| I.D. | 3/8 in |
| Seal Material | Metal |
| No. in Set | Single Bearing |
| Contact Angle | 0° |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bearing Type | Radial |
| Ball Material | Steel |
| Inner Ring Width | 5/16 in |
| Outer Ring Width | 5/16 in |
| Ball Dia. | 1/8 in |
| Capacity | Standard Capacity |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| Limiting Speed - Grease | 5000 rpm |
| Bore Type | Round Bore |
| Material | Steel |
| Rows of Balls | Single |
| Fillet Radius | 0.015 in |
| Weight | 0.041 LB |
| EAN or UPC | 781711507285 |

