- Single Row Radial Bearing
- 3/8" ID x 1 1/8" OD x 3/8" Wide
- Double Sealed
description
- Precision-ground 1600 series bearings are specially designed to provide a line of low-cost yet high quality bearings for adaptations. They are made in easy-to-use inch dimensions and are recommended for medium loads and for maximum speeds in the range of 5,000 rpm. The 1600 series bearings are precision ground on all surfaces with exceptional care given to the ball grooves. Careful heat treatment provides a uniform and exact degree of hardness for maximum life. A ball retainer or separator is used to increase the range of allowable speeds by reducing ball-to-ball contact friction. The 1600 series radial bearings are available open, single, or doubled shielded, or single or double sealed. Double-sealed and double-shielded bearings are supplied grease packed as standard. Open and single-closure bearings can be supplied greased on request.
features
- Improved ball groove finish
- Ground bores
- Grease packed
- Nylon seals
- Precision-ground on all contact surfaces
- Easy-to-use inch dimensions
- Medium loads
- Max speed range - 5000 - 6000 rpm
- Through-hardened bearing steel
- Nylon retainer standard
- Greased, double-sealed, or double-shielded standard
- Available single sealed or single shielded, open, and with or without grease
| Origin | Single Row Radial |
| Outer Ring Width | 3/8 in |
| Enclosure | Double Sealed |
| No. in Set | Single Bearing |
| Fillet Radius | 0.025 in |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| No. of Balls | 7 |
| Cage Material | Nylon |
| Locking Device | No Locking Device |
| Rows of Balls | Single |
| Preload Level | None |
| Ball Dia. | 0.188 in |
| O.D. | 1.125 in |
| Cage Type | Plastic |
| Seal Type | Contact Seals |
| Ball Material | Steel |
| Precision | Standard |
| Inner Ring Width | 3/8 in |
| Material | Steel |
| I.D. | 3/8 in |
| Bearing Type | Radial |
| Limiting Speed - Grease | 5000 rpm |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| Lubricant | General Purpose |
| Seal Material | Nylon |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| Bore Type | Round Bore |
| Contact Angle | 0° |
| Capacity | Standard Capacity |
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| O.D. Type | Straight |
| Width | 3/8 in |
| Weight | 0.061 LB |
| EAN or UPC | 781711507070 |

