- Single Row Radial Bearing
- 3/8" ID x 1 1/8" OD x 3/8" Wide
- Double Shielded
description
- Precision-ground 1600 series bearings are specially designed to provide a line of low-cost yet high quality bearings for adaptations. They are made in easy-to-use inch dimensions and are recommended for medium loads and for maximum speeds in the range of 5,000 rpm. The 1600 series bearings are precision ground on all surfaces with exceptional care given to the ball grooves. Careful heat treatment provides a uniform and exact degree of hardness for maximum life. A ball retainer or separator is used to increase the range of allowable speeds by reducing ball-to-ball contact friction. The 1600 series radial bearings are available open, single, or doubled shielded, or single or double sealed. Double-sealed and double-shielded bearings are supplied grease packed as standard. Open and single-closure bearings can be supplied greased on request.
features
- Improved ball groove finish
- Ground bores
- Grease packed
- Nylon seals
- Precision-ground on all contact surfaces
- Easy-to-use inch dimensions
- Medium loads
- Max speed range - 5000 - 6000 rpm
- Through-hardened bearing steel
- Nylon retainer standard
- Greased, double-sealed, or double-shielded standard
- Available single sealed or single shielded, open, and with or without grease
| Radial Internal Clearance Specification | Normal Clearance |
| Lubricant | General Purpose |
| Cage Type | Plastic |
| Radial Internal Clearance | Normal |
| O.D. | 1.125 in |
| Seal Type | Non-Contact Seals |
| I.D. | 3/8 in |
| Ball Material | Steel |
| Capacity | Standard Capacity |
| Contact Angle | 0° |
| Ball Dia. | 0.188 in |
| No. of Balls | 7 |
| Precision Level | Standard (ABEC 1) |
| Enclosure | Double Shielded |
| Bore Type | Round Bore |
| Origin | Single Row Radial |
| Rows of Balls | Single |
| Locking Device | No Locking Device |
| Width | 3/8 in |
| Precision | Standard |
| Bearing Type | Radial |
| Outer Ring Width | 3/8 in |
| Inner Ring Width | 3/8 in |
| Cage Material | Nylon |
| No. in Set | Single Bearing |
| Seal Material | Metal |
| Material | Steel |
| Limiting Speed - Grease | 5000 rpm |
| Preload Level | None |
| Fillet Radius | 0.025 in |
| Inch/Metric | Inch Bore |
| O.D. Type | Straight |
| Snap Ring | No Snap Ring |
| Weight | 0.066 LB |
| EAN or UPC | 781711507308 |

